Alergie, respektive její příznaky, dokážou pěkně potrápit. Omezte je proto na minimum. Na trhu je spousta volně prodejných přípravků, které to umožňují.

Alergie je v podstatě onemocnění imunitního systému, který se začíná bránit i proti jinak vcelku neškodným látkám, nazývaným alergeny. Ty pak v těle vyvolají imunitní reakci, jež může mít rozmanité příznaky, jako jsou svědivá vyrážka, zarudnutí, otok, ztížené dýchání, kašel či pocit ucpaného nosu. Tomu, jak se alergická reakce projevuje, říkáme symptomy. Podle jejich závažnosti je na místě nasadit konkrétní léčbu.

Zjistěte své alergeny

V první řadě musíte zjistit, co vám alergii způsobuje. Alergenů je totiž okolo nás celá řada. V ovzduší, potravinách,třeba i v posteli. Alergičtí můžeme být na pyl, traviny, roztoče v lůžkovinách či konkrétní potraviny.

Nejčastější alergie

Mezi nejznámější alergie pak patří senná rýma, kopřivka a vážnější průduškové astma, které vyžaduje cílenou léčbu. V případě závažnějších potíží se proto nejprve obraťte na svého praktického lékaře, který vás zřejmě pošle na alergologické vyšetření.

Objednejte se na alergologické vyšetření

Na alergologické vyšetření se budete muset objednat. Alergiků přibývá a čekací lhůty bývají dlouhé. Podle světové zdravotnické organizace alergií v současné době trpí každý čtvrtý člověk! Samotné vyšetření není bolestivé, spíše časově náročnější. Vynahraďte si tak hodinku.

Otestujte svůj imunitní systém

Alergologické vyšetření v podstatě není ničím jiným než testováním imunitního systému, které většinou probíhá formou kožních testů. Jim bude předcházet dlouhý pohovor s alergologem, který musí zjistit vaši anamnézu, to, v jakém prostředí žijete, v jakém ročním období, ale i denní době jsou vaše alergické symptomy nejzávažnější a podobně. Probírán může být i váš osobní, pracovní a sociální život, tedy jestli se třeba často pohybujete v zakouřeném prostředí. Jedná se o takovou poloviční cestu k anamnéze.

Průběh samotného testu

V rámci samotného testu bude vaše kůže přicházet do styku s různými alergeny. Na základě zmíněného pohovoru alergolog odhadne, jaké alergeny mohou stát za vašimi potížemi, a ty podrobí testování přímo na vaší kůži. Nebojte se, jedná se o naprosto bezbolestivý zákrok, v rámci kterého vám speciálním kapátkem na hřbet ruky ve formě kapiček aplikuje jednotlivé alergeny. Vytvoří-li se na kůži alergická reakce, jste na daný alergen alergičtí.

Nasazení vhodné léčby

Hlavní a nejdůležitější léčba alergie spočívá v omezení styku s alergenem. Zjistíte-li, že jste alergičtí na jahody nebo jakoukoliv jinou potravinu, budete ji muset nemilosrdně vyškrtnout ze svého jídelníčku. Například při alergii na roztoče, musíte udělat všechno pro to, abyste minimalizovali jejich výskyt ve své domácnosti.

Ulevte si volně dostupnými prostředky

V případě mírnějších příznaků (i ty ovšem mohou otravovat život) doporučujeme sáhnout po nějakém osvědčeném v lékárně volně dostupném přípravku. Jedním z nich jsou například tabletky ANALERGIN, které zmírňují ty nejběžnější alergické příznaky, jakými jsou kopřivka, ucpaný nos, případně zaslzené oči. I tento lék ovšem není vhodný pro všechny bez výjimky. Vyhněte se mu, pokud trpíte vážným onemocněním ledvin, nebo jste citliví na nějakou ze složek v něm obsažených. Na místě je v těchto případech konzultace s lékárníkem či lékařem. ANALERGIN a další léky na alergii bez předpisu seženete v každé lékárně.