Cyklistika je v posledních letech velmi lákavou a zajímavou sportovní aktivitou. Pokud s tím souhlasíte, pamatujte na to, že na kolech už dávno nejezdí jenom dospělí. Jsou skvělou volbou i v případě, kdy máte děti. Volba správného dětského kola může být v některých případech oříšek. Ne nezbytně. Pokud se budete držet našeho návodu, zvládnete to velmi jednoduše.

Velikost je základ

Na co je třeba zaměřit se primárně? Je to zcela určitě velikost dětského kola. Primárně myslete na to, že dětské kolo by mělo vašemu dítěti vyhovovat v době koupě. Kupovat mu záměrně větší s tím, že do něho doroste, je chybou. Nejenom, že ho plně neovládne, ale může pro něho být dokonce i nebezpečné, pokud plně nezvládá samotnou techniku jízdy. Prioritou je v takovém případě to, aby z něho mohlo dosáhnout na zem, mnělo přirozený posed a řídítka v optimální výšce. Roli samozřejmě hraje také velikost rámu. Kromě něho mají vliv na výslednou velikost i kola jako taková. Mezi nejmenší varianty dnes určitě patří kola o velikosti 12 palců. Dále je na trhu k dispozici sortiment kol, která mají 16 a 20 palců. Ta poslední jsou už přirozeně určená hlavně pro odrostlejší děti. Mezi další sortiment už patří kola o velikosti 24 palců, u kterých můžeme říci, že zde už mluvíme spíše o kombinaci juniorských modelů s těmi, které jsou určené menším dospělým.

Jak je to s funkčností a výbavou?

Ano, i toto hraje při výběru dětského kola nemalý vliv. Pokud se podíváme na kola pro ty skutečně nejmenší, měla by být základem takzvaná protisměrná brzda. Ta funguje tím způsobem, že dítě dá šlapky do protipohybu. Tato forma brzdění pomáhá v dítěti vypěstovat potřebný reflex a zároveň mu jízdu nijak nekomplikuje tím, že by muselo hledat správné páčky na řídítkách. Proto na nejmenší, kola doporučujeme vybírat právě s touto brzdou. Pokud u brzd zůstaneme, je třeba říci, že u pozdějších modelů už to mohou být brzdy v podstatě klasické. Tedy přední a zadní, ovládané páčkou na řídítkách. Pokud jde o typ brzd, potom doporučujeme klasiku v podobě standardních ráfkových brzd. Běžnému dětskému ježdění plně vyhovují a jsou výrazně levnější, než kotoučové. Tím chceme naznačit, že dětské kolo ještě budete v budoucnu měnit a tak je dobré se na tu nejlepší výbavu zaměřit až v době, kdy bude dítě ve fázi zastavení růstu a jeho kolo už mu bude plnohodnotně sloužit i několik let.

Nezapomínejte také na bezpečnostní prvky

I toto je oblast, na kterou se doporučíme důsledně zaměřit. Důvodem je to, že právě pomocí bezpečnostních prvků můžete celkem dobře eliminovat případná zranění, které si může váš potomek z kola odnést. Pokud se podíváme na několik konkrétních prvků, jsou u těch nejmenších kol ideální přídavná kolečka. Jejich účel je jasný. Eliminují pád vzniklý tím, že vaše dítě neudrží rovnováhu. Stejně tak ale doporučíme třeba i dostatečný kryt na řetěz. Ten dokáže eliminovat především úrazy spojené s tím, že se do převodového kolečka dostane kus oblečení, nebo že se dítě umaže, popřípadě i zraní o jednotlivé zuby. Mezi bezpečnostní prvky však mohou patřit i různé molitanové ochranné prvky na řídítka nebo trubky, které mohou výrazně zmírnit následky spojené s případným nárazem. Ty dnes patří do segmentu doplňkového příslušenství, stejně jako například i helmy, reflexní pásky a nálepky, stejně jako odrazky. U nich dodejme, že patří mezi povinnou výbavu dětského kola.

Nakupujte s rozumem

Poslední rada spojená s výběrem dětského kola? Je spojena s tím, že byste měli kupovat u zkušených a profesionálních prodejců . Ti znají svůj sortiment a mohou garantovat jeho kvalitu, i kvalitu známé značky. To se u různých no-name značek z Číny rozhodně nestává.