Revoluční dieta, při které pět dní jíte a dva dny se postíte. Jak funguje, co při ní musíte dodržovat a opravdu přinese viditelné výsledky?

Princip diety

Princip diety je v podstatě docela jednoduchý. Laicky lze říct, že pět dní se stravujete normálně a dva dny se omezujete. Ale i ve dnech, kdy se ve výběru potravin neomezujete, byste se neměli přejídat. Zato, dva dny (NEnásledující po sobě!), které by měly být s nižším příjmem potravy, byste si měli vystačit s potravou o energetické hodnotě do 2500 kJ (necelých 600 kcal).

Kupodivu přitom nezáleží na tom, zda energii v postní dny přijmete v několika dávkách během dne nebo naráz. Úkolem je přimět metabolismus, aby nezahálel a byl neustále ve střehu. Konzumování potravin častokrát během dne je trochu ošemetné. Čím častěji budete jíst, tím častěji máte možnost se neovládnout a přejíst se.

Avšak pokud budete jíst jen párkrát nebo dokonce jednou, můžete si plánované jídlo dopředu dokonale promyslet. Jako v každé dietě je i v této hlavní ingrediencí úspěchu trpělivost, vytrvalost a silná vůle.

Co si představit pod 600 kcal?

Například banán, dvě jablka nebo půl kila salátové okurky obsahuje 100 kalorií. Muffin ke kávě rovnou 200 kalorií a dva rohlíky zaberou polovinu Vašeho povoleného příjmu energie. Pokud sníte tabulku mléčné čokolády, máte na celý den vystaráno. Nezáleží jen na kaloriích, ale hlavně složení jednotlivých potravin. Půst je jinými slovy konzumace především ovoce, zeleniny, vývarů, šťáv a jiných tekutin. Tělo se pročistí, vytráví, odvodní a připraví na další den programu.

Tipy na stravování v postních dnech

Snídaně: Banán

Oběd: Těstovinový salát se zeleninou (rajče, paprika, okurka), šunkou a bílým jogurtem (200 g)

Večeře: Nízkotučný jogurt

 

Snídaně: Krajíček tmavého chleba, dva plátky tvrdého sýra

Oběd: Nezahuštěná čočková polévka

Večeře: Pangas s dušenými fazolkami (250 g)

 

Snídaně: Vaječná omeleta ze dvou bílků, krajíček tmavého chleba

Oběd: Těstoviny s lososem a špenátem (200 g)

Večeře: Miska mrkvového salátu s jablkem

 

Snídaně: Ovesná kaše s rozinkami, ořechy a medem

Oběd: Česneková polévka

Večeře: Zeleninový salát s kuřecím masem (200 g)

 

Snídaně: Ovocný salát s jogurtem

Oběd: Kuřecí rizoto se zeleninou a sýrem (150 g)

Večeře: Bramboračka s houbami

Funguje?

Jako každá dieta, i tato má individuální účinky. Mnoha lidem pomohla shodit pár kil, vytvořit si stabilní jídelníček a dát svému stravování nějaký řád a formu (často tehdy, kdy se lidé přejídali a nemohli najít správný stravovací směr). Někteří výživoví poradci varují před jo-jo efektem, ale pokud nebudou rozdíly mezi jednotlivými dny (5:2) opravdu extrémní, není se čeho obávat.

Tento styl stravování je však vhodné využívat spíš dlouhodobě než nárazově. Mimo to se navíc zjistilo, že dieta 5:2 je účinnou prevencí před onemocněním Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Jaké má nevýhody?

Tato dieta není vhodná pro těhotné a kojící ženy, osoby se speciálním výživovým režimem (ty, kteří se léčí s cukrovkou, nemocemi žaludku, slinivky a střev) a lidi s nízkým tlakem. Ze začátku Vás v postních dnech může trápit únava, podrážděnost, roztěkanost nebo bolesti hlavy.

Pokuste se vyvarovat extrémní zátěže, jak psychické, tak fyzické. Nízký příjem potravy je pro tělo vysilující a ve spojením se zvýšeným stresem může hrozit i kolaps. Jakmile si na nízký příjem kalorií zvyknete a utvoříte si ve stravování určitý systém, budete se cítit lehčeji, svěžeji a aktivněji.

Navíc i v klasických dnech se Vaše potřeba jídla sníží, nebude Vás tolik honit mlsná a nebudete jíst z nudy.